επιστροφή Ιταλία 1999 Ιταλία 2000 Ιταλία 2003 Ιταλία 2004 Ιταλία 2005 Αυστρία 2007 Βερολίνο 2008 Πολωνία - Τσεχία 2009 Ισπανία - Ανδόρα 2010

Ιταλία 1999

Ομάδα 33 μαθητών, μαθητριών και 4 καθηγητών ταξίδεψε στη Ν. Ιταλία υλοποιώντας πρόγραμμα κινητικότητας με θέμα "Ελληνική παράδοση, χορός, ενδυμασία, κόσμημα".

Στο στάδιο της προετοιμασίας τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, του χορού και του κοσμήματος. Η πρώτη ομάδα προετοιμάστηκε για την παρουσίαση των παραδοσιακών μας χορών ενώ η δεύτερη διδάχτηκε την τέχνη του κοσμήματος στο εργαστήριο αργυροχρυσοχοοίας των σχολών Γαλιλαίος.  Παράλληλα διδάχτηκαν την ιστορία της ελληνόφωνης Κάτω Ιταλίας και με ανυπομονησία προετοιμάζονταν για τη μεγάλη στιγμή του ταξιδιού.

Το όνειρο έγινε επιτέλους πραγματικότητα  τον Μάιο 1999 όταν η ομάδα μας ξεκίνησε για τη Ν. Ιταλία. Εκεί μας υποδέχθηκαν τα γυμνάσια της Bova Marina στην Καλαβρία, του Corigliano D' Otranto και του Maglie στην Απουλία. Σταmap.jpg (46495 bytes) σχολεία αυτά και μέσα σε θερμό κλίμα οι έλληνες και ιταλοί μαθητές παρουσίασαν το πρόγραμμά τους. Ιδιαίτερη συγκίνηση προκάλεσε στην ομάδα ο Εθνικός Ύμνος της πατρίδας μας που τραγούδησαν οι ιταλοί μαθητές, η ελληνική σημαία έξω από ένα σχολείο καθώς και η ελληνική γραφή στις ονομασίες των δρόμων.

italia2.JPG (106444 bytes)italia1.JPG (107057 bytes)italia3.JPG (89099 bytes)italia4.JPG (101574 bytes)

Όλα όσα είδαμε και μάθαμε, τα παρουσιάσαμε με προβολή διαφανειών, βίντεο και με πολύ κέφι, μουσική και τραγούδια στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Μελισσίων, όπου εκτός από τους δικούς μας ανθρώπους, γονείς και καθηγητές, βρέθηκαν κοντά μας και ο  Γ. Γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας κ. Ζησιμόπουλος, ο Δημάρχος Μελισσίων κ. Τομπουλίδης και πολλοί κάτοικοι της πόλης μας.

Διαβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδρομής!

ή επικοινωνήστε μαζί μας για να προμηθευτείτε ένα αντίγραφο της βιντεοκασέτας του ταξιδιού.