ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Πέμπτη 15/4/99:

bulletΣτάση στο Μεταπόντιο όπου έζησε ο Πυθαγόρας. Επίσκεψη και ξενάγηση στο Ναό της Ήρας.

Παρασκευή 16/4/99:

bulletΕπίσκεψη στη φιλοξενούσα σχολή Dalmazio D’Andrea στη Bova Marina. Οι Ιταλοί μαθητές γνώρισαν στους συντρόφους τους Έλληνες και στους συνοδούς καθηγητές τη γλώσσα τους, τα προγράμματά τους, τους χορούς και τα χαρακτηριστικά τραγούδια της γης τους. Οι Έλληνες μαθητές παρουσίασαν ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς, ελληνική παραδοσιακή φορεσιά και το παραδοσιακό κόσμημα.
bulletΕπίσκεψη στο ινστιτούτο ελληνοφώνων Καλαβρίας όπου ο καθηγητής κ.Κοτρονέι μας μίλησε για τους σκοπούς και τις δραστηριότητες του ινστιτούτου.
bulletΕπίσκεψη στο Ίδρυμα διάδοσης Νεοελληνικής Γλώσσας του καθηγητού κ.Σαλβαντόρε Ντι Ένι.

Σάββατο 17/4/99:

bulletΕπίσκεψη και ξενάγηση από τον διευθυντή του μουσείου του Ρηγίου στα εκθέματά του και κυρίως στους πολεμιστές.
bulletΕπίσκεψη στο Σικελικό Ινστιτούτο Βυζαντινών και Νεοελληνικών σπουδών στο Palermo. Μας δέχτηκαν και μας ενημέρωσαν η κυρία Ρενάτα Λαβανίνη, καθηγήτρια Βυζαντινής και Μεσαιωνικής Ιστορίας στο πανεπιστήμιο του Palermo, και ο κ.Βιντσέτσο Ροτόλα, καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας στο ίδιο πανεπιστήμιο.

Κυριακή 18/4/99:

bulletΕπίσκεψη στα αξιοθέατα της πόλης του Palermo, στην εκκλησία της Μαρτοράνα του 12ου αιώνα, την επιβλητικότατη βασιλική του Μονρεάλε, το δημόσιο πάρκο, τον καθεδρικό κ.α.
bulletΕπίσκεψη στο γνωστό θέρετρο της Σικελίας, την Ταορμίνα, όπου βρίσκεται αρχαίο ελληνικό θέατρο του 3ου αιώνα π.Χ.

Δευτέρα 19/4/99:

bulletΕπίσκεψη στο μοναστήρι του Αγ. Ιωάννη του Θεριστή στην Καλαβρία, όπου ο μοναχός Π. Κοσμάς μας μίλησε πολύ θερμά για την ιστορία του ελληνισμού στην Μ. Ελλάδα και την Βυζαντινή Καλαβρία.

Τρίτη 20/4/99:

bulletΕπίσκεψη στη φιλοξενούσα σχολή “O De Donno” του Corigliano D’ otranto όπου υλοποιήσαμε το πρόγραμμα της σύμβασης. Στην πόλη αυτή μας δέχτηκε και ο δήμαρχός της.
bulletΕπίσκεψη στο Otranto (αρχαία ελληνική αποικία) όπου είδαμε την Βυζαντινή εκκλησία του Αγ. Πέτρου του 8ου αιώνα, τον καθεδρικό ναό με το εκπληκτικό ψηφιδωτό στο δάπεδό του που έγινε το 1166 που παριστά το δέντρο της ζωής μέσα από τη φυλλωσιά του οποίου απεικονίζονται σκηνές από τη Βίβλο ή σκηνές δανεισμένες από τα γαλλικά έπη ή από τον βρετανικό κύκλο του βασιλιά Αρθούρου. Επίσης, στο ναό αυτό είδαμε την κρύπτη των 800 μαρτύρων σφαγιασθέντων από τους τούρκους.

Τετάρτη 21/4/99:

bulletΕπίσκεψη στο Γυμνάσιο της πόλης Maglie όπου οι μαθητές μας παρουσίασαν το πρόγραμμά τους.
bulletΞενάγηση στα αξιοθέατα της πόλης Lecce, την πλατεία S. Oronzio με το ρωμαϊκό αμφιθέατρο, την κολόνα με το άγαλμα του Αγίου να ευλογεί την πόλη, και με τα διαφόρων τεχνοτροπιών κτήρια. Επίσης, επισκεφθήκαμε την πλατεία του καθεδρικού με τον εκπληκτικό ναό και την εκκλησία Σ. Κρότσε η οποία είναι η εκπληκτικότερη έκφραση του μπαρόκ.

Πέμπτη 22/4/99:

bulletΕπίσκεψη στην Καλλίπολη: Είδαμε το κάστρο με τους ρωμαλέους κυλινδρικούς πύργους του, τις πολλές μικρές μπαρόκ εκκλησίες, τα σπίτια των ψαράδων κ.α. Περιηγηθήκαμε στο ιστορικό κέντρο της πόλης.
bulletΣτο Κάστρο του Corigliano D’otranto ξεναγηθήκαμε στους χώρους του και παρακολουθήσαμε σε μια αίθουσά του εκδήλωση από τοπικό παραδοσιακό συγκρότημα με γκρεκάνικους και καλαβρέζικους χορούς και τραγούδια.

Παρασκευή 23/4/99:

bulletΕπίσκεψη και ξενάγηση στο λιμάνι και στο κέντρο της αρχαίας Δωρικής αποικίας του Τάραντα όπου οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τα μεγαλόπρεπα κυβερνητικά κτήρια, την θαυμάσια παραλία της, την κινητή γέφυρα που αφήνει να περάσουν τα πλοία ανοιχτής θαλάσσης, τον καθεδρικό ναό, το κάστρο με τους κυλινδρικούς πύργους κ.α.
bulletΕπίσκεψη στην Ματέρα. Εκεί είδαμε την τρωγλοδυτική πολιτεία που φιλοξενούσε άλλοτε πολλές χιλιάδες πρόσωπα. Τα σπίτια κατρακυλάνε μέσα σε μια απερίγραπτη αταξία, ένας κόσμος νεκρός, ένα ολόκληρο εξαθλιωμένο παρελθόν. Ξεναγηθήκαμε σε μερικά απ’αυτά τα υπόσκαφα σπίτια και εκκλησίες που είναι μοναδικό φαινόμενο.