Ανοιχτές επιστολές για το περιβάλλον

Χαϊμαντάς Σωτήρης, Αρσενάκου  Στέλλα

Είναι γνωστό σε όλους, ότι η ατμοσφαιρική ρύπανση στην Αθήνα είναι από τις χειρότερες στην Ευρώπη. Έτσι αποφασίσαμε να ενώσουμε τις φωνές μας μαζί με αυτές δεκάδων  σχολείων από κάθε γωνιά  της Ευρώπης, σε μια πρωτοβουλία για το δικαίωμα μας να ζήσουμε και να διατηρήσουμε ένα καθαρό περιβάλλον. Σκοπός του προγράμματος ήταν η σύνταξη επιστολών με αποδέκτες δημόσιες αρχές, παραγωγούς και κατασκευαστές, εκπαιδευτικούς,   περιβαλλοντικές οργανώσεις και γενικά οποιονδήποτε έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει άμεσα το περιβάλλον που ζούμε. Το πρόγραμμα βασίστηκε στην ανταλλαγή ιδεών μέσα από το διαδίκτυο και τη παρουσίαση κοινών προτάσεων. Αποτέλεσμα της συμμετοχής μας, ήταν η δημιουργία του δεύτερου τεύχους της σχολικής μας εφημερίδας του Namaste. Για διάφορους λόγους η πλήρης συμμετοχή με αποστολή εκπροσώπων μας στο Παρίσι τον Οκτώβριο του 2006 δεν στάθηκε δυνατή.  Διαβάστε περισσότερα στην εφημερίδα μας.

(1,2 ΜΒ)

πρέπει να έχετε τον Adobe Acrobat για να διαβάσετε την εφημερίδα,