Μαθηματικά & Τέχνη

ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ  ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ   ΜΕ   ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ   ΣΩΜΑΤΑ

Αδάμου Φωτεινή,   Βερικίου  Ευσταθία

Το  χαρτί  πέραν  των   γνωστών  δυνατοτήτων  του  να  χρησιμοποιηθεί  καθημερινά   σε  αρκετές  εφαρμογές, μπορεί  άνετα  να  γίνει   βασικό  υλικό  δημιουργίας  αρτογλυπτικης  σύνθεσης. Αυτό  προσπάθησαν  να  κάνουν  30 μαθητές  από   την Α  τάξη  του  σχολείου  μας. Αφού  μελέτησαν  διάφορους γεωμετρικούς  όγκους, σφαίρα, κύλινδρο, κώνο, πυραμίδα κλπ. προσπάθησαν  να  κατασκευάσουν  με  χαρτί  αυτά  τα  σώματα   σε  διαφορετικά  μεγέθη  και  να  δημιουργήσουν   μια  εικαστική   σύνθεση.

Τα  υλικά  τους:

bullet

χαρτί, μολύβι, χάρακας, διαβήτης,  ψαλίδι, κόλλα.

Οι  στόχοι  του προγράμματος:

bullet

Να  καταλάβουν  τι  σημαίνει  όγκος   και   ανάγλυφο.

bullet

Να  καλλιεργήσουν τη  φαντασία  τους.

bullet

Να δημιουργήσουν  ισορροπημένη  και  αρμονική σύνθεση  με  αντιθέσεις  ψηλό-χαμηλό,   ανάγλυφο-επίπεδο  κλπ.

bullet

Να  αναπτύξουν   πνεύμα  συνεργασίας, φίλιας, ομαδικότητας.

Οι  συναντήσεις  έγιναν  εκτός  ωρών  διδασκαλίας. Με  την  καθοδήγηση  των  υπεύθυνων  καθηγητριών  τους, δημιούργησαν  το  βασικό  υλικό  των  σωμάτων  που   επικολλήθηκαν  σε  χαρτόνι  μακέτας  70*100  εκ.

Το  αποτέλεσμα   είναι  στη  φωτογραφία  μας.