Φωτογραφίζοντας στη λαϊκή αγορά

Η  λαϊκή  αγορά  ως  εικαστικό  δρώμενο και  ως  θέμα  φωτογράφησης

Βερικίου Ευσταθία, Κορμπάκης Θεόδωρος

Τα  πρόσωπα,  τα  αντικείμενα, τα  σχήματα, οι  όγκοι, η  χρωματική  πολυφωνία,  σε  ένα  πολύβουο χώρο, μιας  λαϊκής αγοράς  ήταν  ερέθισμα  για  την ομάδα  φωτογραφίας  του  σχολείου  μας. Μαθητές  της  Γ  Τάξης  μετά  από  συναντήσεις,  προβολές  video,  φωτογραφικές  ασκήσεις  και   συζητήσεις αποφάσισαν  να  βουτήξουν  στο  πέλαγος  των   χρωμάτων, στους  πάγκους  της λαϊκής  αγοράς   των  Βριλλησίων. Οι  αισθητικές  εμπειρίες  διαπαιδαγωγούν  και εμπλουτίζουν  τα  βλέμματα  των  μαθητών. Η   πανδαισία  των   χρωμάτων  τα  γεμίζει χαρά. Η  οπτική  γωνία  από  όπου  τραβούν  οι  μαθητές  τις φωτογραφίες  τους,  είναι  καλά   ζυγισμένες  για  να  δώσουν  το  καλύτερο   και το  ποιο   εντυπωσιακό  αποτέλεσμα. Τα  παιδιά  συμμετέχουν  στις  διαδικασίες   της  αγοράς  ως  παρατηρητές ανθρώπινων  όντων, χρωμάτων, ήχων,  διαδικασίες  απλής  καθημερινότητας. Ένα   τόσο  κοινό   και  οικείο  θέμα  όπως  η  λαϊκή   αγορά,  παίρνει  εικαστικές   και  ποιητικές  διαστάσεις   μπροστά  στο  φακό  της  μηχανής  τους. Η  βιντεοκάμερα  επίσης  καταγράφει  θορύβους, ομιλίες, διαπραγματεύσεις, ερωταπαντήσεις  και  το   αποτέλεσμα  με  ένα  άλλο  μέσο (το  βίντεο) είναι   εξ  ίσου  θεαματικό  και  ευχάριστο. Η  εκφραστικότητα  και  η  δυναμική  του  χρώματος  στα  μάτια  των  παιδιών  μεσώ  της  φωτογραφίας  είχε  σαν  αποτέλεσμα    να  στηθεί  μια   εξαιρετική  έκθεση  των   έργων  τους  με  απώτερο  σκοπό να τυπωθεί   στο  μέλλον  ένα   αναμνηστικό  άλμπουμ.