Κυκλοφοριακή Αγωγή

Γκίνη Χριστίνα, Σαγιά Γεωργία

1. Πρόγραμμα δράσεων:

bullet

Ανάλυση του θέματος – προσδιορισμός ενοτήτων- καταμερισμός εργασιών.

bullet

Τακτικές συναντήσεις για την πρόοδο και παρουσίαση της εργασίας.

bullet

Εύρεση πληροφοριών και φωτογραφιών για την κυκλοφορία στην επικαιρότητα.

bullet

Αναζήτηση προσώπων και χώρων σχετικών με το θέμα και εύρεση πληροφοριών για επίσκεψη σ΄ αυτούς.

bullet

Προβολή βίντεο: "Ποτό ή Μοτό".

2. Επισκέψεις:

bullet

Επίσκεψη και ξενάγηση στο Αττικό Μετρό από την υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων κ. Κουτσούκου Γεωργία, στις στάσεις Συντάγματος και Ακροπόλεως. Ενημέρωση για την κατασκευή, τη λειτουργία και την ιστορία του, με αναφορές σε σημαντικά γεγονότα. Μεγάλο ήταν το ενδιαφέρον και πολλές οι ερωτήσεις των μαθητών κατά τη διάρκεια της ξενάγησης.

bullet

Επίσκεψη και ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του ΤΡΑΜ στο Ελληνικό, από την κ. Δεμερούτη στο σταθμαρχείο και τον κ. Σινόπουλο στο αμαξοστάσιο. Ενημέρωση για τη λειτουργία του Αθηναϊκού τραμ και τη λειτουργία του. Ακολούθησε περιφορά με το τραμ στις εγκαταστάσεις.

bullet

Επίσκεψη στο ΄΄Γραφείο του Δημότη΄΄ του Δήμου Μελισσίων και κατάθεση των προβλημάτων της περιοχής μας που εντοπίσαμε στο πλαίσιο έρευνας της εργασίας μας.

Παρουσιάσεις:

bullet

Παρουσίαση των εργασιών μας  στη βιβλιοθήκη του σχολείου.

bullet

Έκδοση των εργασιών σε βιβλίο.