ο Γυμνάσιο Μελισσίων

Παραδοσιακά όργανα

Κορμπάκης Θεόδωρος, Γκίνη Χριστίνα

Ομάδα 17 μαθητών και μαθητριών της Β΄ τάξης υλοποίησαν το παραπάνω πρόγραμμα. Μετά τον προσδιορισμό του θέματος έγινε καταμερισμός και ανάθεση εργασιών. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι μαθητές συγκέντρωσαν πληροφορίες είτε από βιβλία της βιβλιοθήκης του σχολείου είτε από το διαδίκτυο.

Η ομάδα παρακολούθησε την εκπομπή της ΕΤ3 "Η λύρα της Καρπάθου" καθώς και τη θεατρική παράσταση "Ο Λιόντας- Ένα μουσικό ταξίδι με ήχους και αρώματα πουλιών και αρωμάτων", στο θέατρο Τέχνης.

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην Ένωση Ποντίων Μελισσίων όπου έγινε συζήτηση με το δάσκαλο της ποντιακής λύρας κ. Λαζαρίδη.

Οι εργασίες των μαθητών εκδόθηκαν σε βιβλίο και παρουσιάστηκαν σε όλους τους μαθητές κατά τμήματα στη βιβλιοθήκη του σχολείου.