Προστατεύω το περιβάλλον

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Βερικίου Ευσταθία, Παπαδοπούλου Ιφιγένεια

η κινηματογραφική μας ομάδα

Δεκαπέντε μαθητές  και μαθήτριες της Γ' τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα με θέμα Προστατεύω το περιβάλλον, δημιουργώ ταινία video. Μετά από συζητήσεις και κατάθεση ιδεών, τα παιδιά  δημιούργησαν μικρά σενάρια με θέματα "περιβαλλοντικής ευαισθησίας". Διαβάστηκαν τα σενάρια, ζυμώθηκαν και επαναπροσδιορίστηκαν οι ιστορίες και οι ιδέες πριν καταλήξουμε στην τελική μορφή του έργου. Παρακολουθήσαν ταινίες βίντεο (η βροχή) και σινεμά (εγώ δεν φοβάμαι) και  μελέτησαν έντυπα  που μας παραχώρησε το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου. Επισκεφτήκαμε τη ρεματιά με το χείμαρρο στην περιοχή μας και αποφασίσαμε να εκεί να διαδραματιστεί η ιστορία μας. Έγιναν δοκιμές λήψης στο προαύλιο του σχολείου και στα διαλείμματα. Τελικά η δεκάλεπτη ιστορία μας βιντεοσκοπήθηκε στο ρέμα των Μελισσίων και συνεχίστηκε στις Δολομικές Άλπεις (με την υλοποίηση εκδρομής στη Β. Ιταλία).