Comic για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Βερικίου Ευσταθία, Κορμπάκης Θεόδωρος

η  ομάδα comics στην Αρχαία Ολυμπία

Μαθητές  και μαθήτριες της Β' τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα με θέμα Κατασκευή comic με θέμα τους ολυμπιακούς αγώνες.  Συμμετείχαν συνολικά 36 μαθητές και μαθήτριες από τους οποίους  24 παρέδωσαν τελικά τις εργασίες. Έγιναν ομάδες και η κάθε ομάδα άρχισε άρχισε να γράφει την ιστορία της. Επισκεφτήκαμε εκθέσεις ζωγραφικής (Μουσείο Φρυσίρα), είδαμε και διαβάσαμε comics, σχεδιάσαμε και επεξεργαστήκαμε τις ιστορίες μας, επισκεφτήκαμε και ξεναγηθήκαμε  στην γενέτειρα των Ολυμπιακών Αγώνων, στην Αρχαία Ολυμπία και επισκεφτήκαμε το Μουσείο Υδροκίνησης στη Δημητσάνα. Οι εργασίες μας εκτέθηκαν στην ημερίδα πολιτιστικών δραστηριοτήτων Αν. Αττικής στο 2ο Λύκειο  Αγ. Παρασκευής και στο σχολείο μας. Προβλέπεται να εκδοθεί τεύχος comic με όλες τις εργασίες που θα διανεμηθεί στους μαθητές.