Ήχος & Φύση

Σχολική χρονιά 2003 - 2004

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Γιαννακοπούλου Ιωάννα, Λάμπου Σόνια Χαϊμαντάς Σωτήρης

στιγμιότυπο από το θεατρικό δρώμενο της ομάδας

Δεκαεφτά μαθητές  και μαθήτριες της Α' τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα με θέμα Ήχος & Φύση, ένα πρόγραμμα που συντονίζεται από το ΚΠΕ Ποροϊων. Στόχος του προγράμματος ήταν να έρθουν οι μαθητές σε στενότερη επαφή με τους ήχους της φύσης, να διερευνήσουν τη σημασία που έχει το "ηχητικό περιβάλλον" για ανθρώπους και ζώα, και να δημιουργηθούν κίνητρα για έκφραση μέσα από ήχους και μουσική.

Οι δραστηριότητες της ομάδας για τη σχολική χρονιά 2003-04 ήταν:

bullet Επίσκεψη στο πεδίο: «Πηγή της Αφροδίτης»
bullet Κατασκευή «Νουνούρας» (αυτοσχέδιου μουσικού οργάνου από καλάμι)
bullet Συμμετοχή στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή (κάλαντα με νουνούρες)
bullet Κατασκευή ημερολογίων & σελιδοδεικτών
bullet Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, ηχογράφηση ήχων των πουλιών και ζώων
bullet Video ταινία «Πουλιά, πως καταφέρνουν να πετούν – πως ψαρεύουν οι φρεγάδες»
bullet Video ταινία «Δένδρα, πως μιλούν τα δένδρα μεταξύ τους, που μπορείτε να βρείτε δένδρο γηραιότερο από τις πυραμίδες»
bullet «Βλέπω τους ήχους»: ασκήσεις & παιχνίδια – αναγνωρίζοντας την κυματομορφή των ήχων, συχνότητα / ένταση
bullet Ζωγραφίζω τα μουσικά όργανα μιας ορχήστρας και τα τοποθετώ στο χώρο.
bullet «Ταξιδεύω ακούγοντας» Ακούω μουσικές του Κόσμου, μαντεύω τις χώρες προέλευσης, προβολή διαφανειών.
bullet Συγγραφή σεναρίου για τη «Δύναμη της Μουσικής»
bullet Θεατρική παράσταση – παρουσίαση στα παιδιά του σχολείου το δρώμενο για τη δύναμη της μουσικής
bullet Δημιουργία CD με τις μουσικές που χρησιμοποιήθηκαν στο δρώμενο και φωτογραφίες, το οποίο μοιράστηκε στους μαθητές της ομάδας.