το σχολείο μας ταξιδεύοντας πληροφορική δραστηριότητες e-υλικό Συχνές ερωτήσεις Ημερολόγιο

το τρένο

Σχολική χρονιά 2000 - 2001

Κορμπάκης Θεόδωρος
Διευθυντής

Χαϊμαντάς Σωτήρης
πληροφορικής

Εικοσιδύο μαθητές  και μαθήτριες συμμετείχαν στο πρόγραμμα με θέμα το τρένο. Αφού έγινε η κατάλληλη ενημέρωση,  οι μαθητές έκαναν εργασίες πάνω στην ιστορία του τρένου σαν μέσο μεταφοράς, τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται για την κίνησή τους και τις περιβαλλοντικές, οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις που έχει η λειτουργία των σιδηροδρόμων.  Έγιναν επισκέψεις στο Μουσείο σιδηροδρόμων, στο εργοστάσιο του ΟΣΕ στον Πειραιά όπου ειδικοί τεχνικοί μας ξενάγησαν στους χώρους συντήρησης των μηχανών και κατασκευής ανταλλακτικών. Τέλος, στο σχολείο έγινε παρουσίαση του Ηχοράματος με θέμα Σιδηρόδρομοι, στυαροδρόμι τεχνολογίας και πολιτισμού από τον κ. Αντ. Φιλλιπουπολίτη, μέλος του συλλόγου φίλων των σιδηροδρόμων.