προηγούμενη

Κορμπάκης Θεόδωρος   Διευθυντής

Λάμπου Σωτηρία             Φυσικής Αγωγής

Κουτουκού Αργυρώ       Αγγλικών

Το Σχολείο μας ξεκίνησε τις δραστηριότητές του εδώ και τρία χρόνια στην Π.Ε. με θέμα

“ΤΟ ΝΕΡΟ”

Θέμα δυνατό - ζωντανό και ανεξάντλητο. Με βάση το θέμα αυτό τη 2η χρονιά συνεχίσαμε
 “ΤΟ ΝΕΡΟ Φράγματα”.
Την τρίτη “ΤΟ ΝΕΡΟ - Λίμνες”.

Αφού έγινε η κατάλληλη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση η μάθηση είναι κυρίως βιωματική.
Έγιναν επισκέψεις και μελέτες σε περιοχές ανάλογες με το θέμα. [ΕΥΔΑΠ - εκθέσεις ΟΛΠ - Φράγματα , Μαραθώνα, Μόρνου, λίμνη Βουλιαγμένης και μεταξύ άλλων:

bulletΕπίσκεψη και διαμονή στο Π.Κ Κόνιτσας Βιωματική μελέτη στον ποταμό Αώο
bulletΓεφύρια Ηπείρου- Γέφυρα Κλειδωνιάς-Φαράγγι Βήκου.
bulletΠ.Κ Αργυρούπολης, παρακολούθηση του προγράμματος .
bulletΕπίσκεψη και διαμονή στο Π.Κ Μουζακίου. Επιτόπιες εργασίες στη λίμνη Πλαστήρα και γύρω περιοχής.
bulletΠαρουσίαση των εργασιών με εκδηλώσεις στο σχολείο και το πολιτιστικό κέντρο του Δήμου.

Η ομάδα με τις δραστηριότητες και το ενδιαφέρον της κατάφερε ναη περιβαλλοντική μας ομάδα (81268 bytes) ευαισθητοποιήσει και ενεργοποιήσει όχι μόνο το σχολείο αλλά γονείς, κηδεμόνες και ιδιαίτερα την τοπική αυτοδιοίκηση. Ο Δήμος μας στηρίζει και συνεργάζεται πρόθυμα στις διάφορες εκδηλώσεις μας. Οι εργασίες κάθε χρονιάς εκδίδονται σε ειδικό φυλλάδιο.