1ο Γυμνάσιο Μελισσίων

προηγούμενη επιστροφή επόμενη

Λέσχη Ανάγνωσης

Σχολική χρονιά 2009- 2010

Για  τρίτη χρονιά 52 μαθητές  και μαθήτριες συμμετείχαν στο πρόγραμμα   Λέσχη Ανάγνωσης.

Τα παιδιά της Γ’ τάξης διάβασαν το βιβλίο Τα αστέρια της Βερενίκης του Ντενί   Γκετζ και γνώρισαν, μεταξύ άλλων, την Αρχαία Αίγυπτο, την Αλεξάνδρεια της Ελληνιστικής περιόδου, τη δυναστεία των Πτολεμαίων, τους αρχαίους Ελληνες μαθηματικούς και ασχολήθηκαν με το βασικό θέμα του βιβλίου που είναι η μέτρηση της γης από τον Ερατοσθένη.Τον Απρίλιο 2010 παρουσίασαν τις δραστηριότητές τους στο γαλλικό σχολείο Comte de Foix στην Ανδόρα και επισκέφτηκαν τις πόλεις Βαρκελώνη, Χιρόνα και Φιγκουέρες στην Ισπανία.

Τα παιδιά της Α’ και Β’ τάξης διάβασαν το βιβλίο Το πειραχτήρι των αριθμών¨ του Χανς Μάγκνους Εντσενσμπέργκερ. Γνώρισαν τα είδη των αριθμών ,τα παράδοξα του Ζήνωνα ,το τρίγωνο του Πασκάλ,την ιστορία του μηδενός ,τα άλυτα προβλήματα της αρχαιότητας και ιδιαίτερα ασχολήθηκαν με το Δήλιον πρόβλημα και την ιστορία της Δήλου και τον Απρίλιο 2010 επισκέφτηκαν το νησί της Αρτεμης και του Απόλλωνα.

Συντονιστές των προγραμμάτων: Πολίτης Σωτήρης,  μαθηματικός και Κοντός Ιωάννης, μαθηματικός

horizontal rule

1ο Γυμνάσιο Μελισσίων