1ο Γυμνάσιο Μελισσίων

προηγούμενη επιστροφή επόμενη

Βυζαντινή Κύπρος

Σχολική χρονιά 2009 - 2010

Στη πολιτιστική ομάδα Βυζαντινή Κύπρος πήραν μέρος 28 μαθητές της Β’ Γυμνασίου και διδάχθηκαν τη Βυζαντινή Ιστορία της Κύπρου με αναφορές στην Αρχαία αλλά και τη νεότερη Ιστορία. Παράλληλα έγινε σύγκριση με τη Βυζαντινή Ιστορία που διδάσκονται στην τάξη. Γνώρισαν τη Βυζαντινή και Κυπριακή Τέχνη από επισκέψεις στο Βυζαντινό τμήμα του Μουσείου Μπενάκη αλλά και στο τμήμα Κυπριακών εκθεμάτων στο αρχαιολογικό μουσείο. Ανάλυσαν ποιήματα του Γ. Σεφέρη που αναφέρονται στην Κύπρο. Το Μάρτιο πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στην Κύπρο μετά από πρόσκληση του Αρχιεπισκόπου Κύπρου και του Γυμνασίου Παναγιάς «Αρχιεπίσκοπος Μακάριος Γ’» Πάφου. Φιλοξενήθηκαν από το Γυμνάσιο την Αρχιεπισκοπή, το προεδρικό Μέγαρο και μοναστήρια όπως της Παναγιάς του Κύκκου.
Συντονιστές του πολιτιστικού προγράμματος ήταν η κα. Αδάμου Φωτεινή, υποδιευθύντρια – μαθηματικός και οι φιλόλογοι Χριστοδούλου Μαρία και Βασιλειάδη Παναγιώτα

Κατεβάστε το βιβλιαράκι της εκδρομής ( 2,21 ΜΒ)

horizontal rule

1ο Γυμνάσιο Μελισσίων