1ο Γυμνάσιο Μελισσίων

horizontal rule

το σχολείο μας ταξιδεύοντας πληροφορική δραστηριότητες e-υλικό Συχνές ερωτήσεις Ημερολόγιο

προηγούμενη επιστροφή επόμενη

Λέσχη Ανάγνωσης

Σχολική χρονιά 2008 - 2009

Για δεύτερη χρονιά δημιουργήσαμε τη Λέσχη ανάγνωσης. Πήραν μέρος 60 μαθητές. Χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και σε κάθε ομάδα συμμετείχαν μαθητές από την Β΄ και Γ΄ τάξη. Διαβάσαμε το βιβλίο  Ο ταξιδευτής των Μαθηματικών του Calvin Claswon. Mελετήσαμε τους παλαιότερους πρόγονους του ανθρώπου, τη Λούσι, τον Homo Habilis, τον Homo Erectus τον Homo Sapiens και είδαμε την εξέλιξη της προσπάθειας του ανθρώπου να κατακτήσει τη φύση μέσα από την δημιουργία εργαλείων και μέχρι τις πρώτες καταγραφές αριθμών από τους κατοίκους της Μεσοποταμίας και της Αιγύπτου.

Ασχοληθήκαμε με τα σύνολα των αριθμών, από τους φυσικούς  και τους άρρητους μέχρι το άπειρο, τους τέλειους, τους φίλους,  τους πρώτους αριθμούς  και γνωρίσαμε τους αρχαίους Έλληνες μαθηματικούς και τους μεγάλους σύγχρονους μαθηματικούς όπως τον Gauss τον Cantor τον Riemann τον Euler κ.α.

Συντονιστές των προγραμμάτων: Πολίτης Σωτήρης,  μαθηματικός και Κοντός Ιωάννης, μαθηματικός

horizontal rule

1ο Γυμνάσιο Μελισσίων