1ο Γυμνάσιο Μελισσίων

Υπεύθυνοι καθηγήτρια:

Βερικίου Ευσταθία

παίζοντας με τις σκιές

Μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα Παιγνίδια φωτός & σκιάς - αίσθηση του όγκου. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 16 μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης οι οποίοι μετά από συναντήσεις με την υπεύθυνη του προγράμματος καθηγήτρια κατέληξαν στο παραπάνω θέμα. Οι συναντήσεις που έγιναν σε ώρες εκτός διδασκαλίας, οι μαθητές εργάστηκαν με κέφι, όρεξη και φαντασία, καθώς αποδείχτηκε από τις πρώτες φωτογραφίσεις που έκαναν. Η ενασχόληση με τη φωτογραφία τους έδωσε τη ευκαιρία να μπουν σε ομάδα, να καλλιεργήσουν φιλίες, να δοκιμάσουν τις δημιουργικές τους δυνατότητες, να αναζητήσουν βιβλιογραφία και ασφαλώς να φωτογραφίσουν. Αρχικά φωτογράφισαν το χώρο τους και τη παρέα τους, τα σώματά τους και τη σκιά τους, έφτιαξαν φωτοϊστορίες οι οποίες θα παρουσιαστούν σε έκθεση του τομέα πολιτιστικών δραστηριοτήτων Αν. Αττικής. Έγινε επίσκεψη στο Μουσείο Μπενάκη και σε ιστορικά μνημεία. Μεγέθυναν επιλεγμένες φωτογραφίες και παρουσιάστηκαν στο τέλος της χρονιάς στο σχολικό χώρο.

φωτογραφίες μαθητών:

horizontal rule