καθηγητές ωράριο η βιβλιοθήκη μας

επιστροφή η βιβλιοθήκη μας

Το κόσμημα του σχολείου  είναι η  σύγχρονη βιβλιοθήκη μας,  η οποία αποτελεί ένα  ζωτικό χώρος όχι μόνο για τους φίλους του βιβλίου, αλλά και για πλήθος δραστηριοτήτων,

παρουσιάσεων, προβολών και χώρος εργασίας για μαθητές και καθηγητές. Μαζί με τα εκατοντάδες βιβλία, υπάρχουν διαθέσιμα περιοδικά, DVDs,  οπτικοακουστικό υλικό, τηλεόραση, στερεοφωνικό συγκρότημα και βίντεο. Τον εξοπλισμό συμπληρώνουν μεγάλη οθόνη παρουσιάσεων, βιντεοπροβολέας και  4 υπολογιστές  συνδεδεμένοι στο τοπικό δίκτυο του σχολείου.   Όλα αυτά όμως δεν θα λειτουργούσαν αποτελεσματικά, αν δεν είχαν οργανωθεί από την  κα. Σόνια Λάμπου, αποχωρήσαντα εκπαιδευτικό που έστησε και έδωσε ζωή στη βιβλιοθήκη μας και χωρίς την προσωπική  φροντίδα του κ. Σωτήρη Πολίτη  -επίσης αποχωρήσαντα το 2011. Από το φθινόπωρο του 2011  δεν υπάρχει πλέον θέση υπευθύνου βιβλιοθήκης, αλλά σε πείσμα των καιρών η βιβλιοθήκη εξακολουθεί να λειτουργεί  με την ευγενική προσφορά εθελοντών από το Σύλλογο γονέων, από το σχολικό περιβάλλον και με την φροντίδα εθελοντών καθηγητών.

Από τα εγκαίνια της βιβλιοθήκης από αριστερά ο κ.Ζησιμόπουλος, ο Δήμαρχος Μελισσίων κ. Τομπουλίδης, ο πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου Μελισσίων κ. Μαύρος, ο διευθυντής του σχολείου μας κ. Κορμπάκης και ο υπουργός κ. Γείτονας