αρχική το σχολείο μας ταξιδεύοντας πληροφορική δραστηριότητες e-υλικό Συχνές ερωτήσεις Ημερολόγιο

προηγούμενη
επόμενη

Β΄ τάξη

η σελίδα ενημερώνεται κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους με συνοδευτικό υλικό των μαθημάτων.

Πληροφορική

Λέξεις κλειδιά για την αξιολόγηση α' τριμήνου:

Κεφάλαιο 1  (Σελ. 104 Σχολικού βιβλίου)

ψηφιακό * αναλογικό * αναπαράσταση αριθμών στο δυαδικό σύστημα * bit * byte * Kilobyte * Megabyte * Gigabyte

Κεφάλαιο 2  (Σελ. 109 Σχολικού βιβλίου)

τροφοδοτικό * μητρική κάρτα * επεξεργαστής * σκληρός δίσκος * μνήμη RAM * εωτερικές κάρτες επέκτασης

Κεφάλαιο 3  (Σελ. 113 Σχολικού βιβλίου)

αναπαράσταση εικόνων * ανάλυση εικόνας * βάθος χρώματος * ψηφιογραφικές εικόνες * jpg * gif * διανυσματικές εικόνες * ηχογράφηση με δειγματοληψία * tτρόποι αποθήκευσης μουσικής * wav * mp3 * midi.

Παρουσιάσεις (Powerpoint) που χρησιμοποιήθηκαν στην τάξη:

Bit & Byte, χαρακτήρες και αριθμοί  (126KB)

εικόνα & φωτογραφία  (584KB)

Ήχος & μουσική (309 ΚΒ)

Σχετικά με το υλικό (Hardware) των υπολογιστών  (3,78MB)

Προετοιμασία για την αξιολόγηση β' τριμήνου:

Η εξέταση είναι πρακτική και αφορά τις παρακάτω δεξιότητες στον χειρισμό του υπολογιστή σε περιβάλλον δικτύου Windows XP και του MS Εxcel 2003

1. Άνοιγμα ενός φύλλου υπολογισμών, όταν σας δίνεται η θέση στην οποία βρίσκεται (υπολογιστής & διαδρομή φακέλου)
2. Αποθήκευση ενός φύλλου υπολογισμών σε άλλο, δεδομένο φάκελο
3. Εισαγωγή και διόρθωση κειμένου & αριθμών στο φύλλο υπολογισμών, ρύθμιση της εμφάνισης των αριθμών (δεκαδικά ψηφία, διαχωριστής στις χιλιάδες, εκθετική μορφή αριθμών).
4. Εισαγωγή απλών τύπων (χρήση των συμβόλων των πράξεων, προτεραιότητες)
5. Μεταβολή των διαστάσεων στηλών και γραμμών, εισαγωγή πλαισίων, χρώμα φόντου, χρώμα χαρακτήρων.
6. Επιλογή περιοχής στο φύλλο υπολογισμών, μετακίνηση, αντιγραφή και επικόλληση, διαγραφή και εισαγωγή γραμμών και στηλών. Εισαγωγή, μετονομασία και διαγραφή φύλλων εργασίας.
7. Κατασκευή γραφημάτων: επιλογή περιοχής, επιλογή τύπου γραφήματος, ρύθμιση που αφορούν την εμφάνιση του γραφήματος, ρύθμιση για την εμφάνιση τίτλων στο γράφημα, εισαγωγή τίτλων στους άξονες.
8. Εύρεση / αντικατάσταση λέξεων και χαρακτήρων
9. Ταξινόμηση
10. Αντιγραφή / ειδική επικόλληση, αντιγραφή μορφοποίησης

Παράδειγμα για εξάσκηση:

ερωτήσεις (word document) (32ΚΒ)

αρχείο Excel συνοδευτικό των ερωτήσεων (13,5ΚΒ)