αρχική
Scripts

Domain & users

Η αρχική εγκατάσταση των εργαστηρίων της ALTEC περιλαμβάνει τον τομέα (domain) SCHOOL500,  12 χρήστες  στην κατηγορία  "students"  και 10 χρήστες  στην κατηγορία "professors".  Ισάριθμοι τοπικοί χρήστες (local users) και τοπικοί διαχειριστές (local  Administrators) έχουν εγκατασταθεί και στους σταθμούς εργασίας.

Η δομή αυτή είναι φανερά ανεπαρκής για τη λειτουργία ενός σχολείου και προτείνουμε τη δημιουργία ατομικών λογαριασμών (accounts) για κάθε μαθητή του σχολείου. Μην σας τρομάζει η δημιουργία εκατοντάδων λογαριασμών, αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα σε μερικά μόνο λεπτά αν χρησιμοποιήσετε ένα  script (το οποίο παραθέτουμε).

Μερικά από τα πλεονεκτήματα που έχουν οι ατομικοί λογαριασμοί είναι :

bullet

απόλυτη ασφάλεια για τις εργασίες των μαθητών,  κανείς  δεν μπορεί να διαβάσει, να σβήσει ή να προσπελάσει με οποιοδήποτε τρόπο τα έγγραφα των μαθητών(εκτός των διαχειριστών και των υπεύθυνων για το εργαστήριο).

bullet

Οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιούν οποιοδήποτε υπολογιστή του τομέα, ακόμα και εκτός εργαστηρίου. Τα έγγραφά τους, τους "ακολουθούν" αυτόματα σε κάθε υπολογιστή που θα χρησιμοποιήσουν με τη  διαδικασία roaming που υποστηρίζεται από τα Windows  2000 και XP.

bullet

Οι μαθητές εκπαιδεύονται στην χρήση του τοπικού δικτύου κάτω από πραγματικές συνθήκες, μαθαίνουν να είναι συνεπείς με τα ονόματα χρήστη,  τους κωδικούς πρόσβασης και την εργασία τους  γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν έχουν τη δυνατότητα να αρχίσουν μια συνεδρία με τον υπολογιστή.

bullet

Ο διδάσκων (διαχειριστής) μπορεί εύκολα να παρακολουθήσει από ένα μηχάνημα  τα έγγραφα των μαθητών, να διαγράψει ή να θέσει περιορισμούς στον χώρο του δίσκου, στους υπολογιστές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν, τις ώρες που επιτρέπεται η χρήση κλπ.  Υπάρχει επίσης η δυνατότητα ελέγχου (και περιορισμού) από τους διαχειριστές, της πρόσβασης στο Ιντερνετ (ποιος μαθητής, πότε,  σε ποιους δικτυακούς τόπους κλπ.)

Η δική μας εμπειρία έχει δείξει ότι  ότι η πλειοψηφία των μαθητών ανταποκρίνεται πολύ θετικά στις δυνατότητες που παρέχονται, αποδέχονται τους κανόνες λειτουργίας και σέβονται τους περιορισμούς.

Για την απλούστερη διαχείριση των λογαριασμών, χρησιμοποιούμε ονόματα χρήστη που αποτελούνται από την τάξη, το τμήμα και τον αριθμό καταλόγου του μαθητή:

Π.χ.  ο χρήστης  Α3-21 σημαίνει ότι είναι μαθητής της Α τάξης, τμήμα 3 και με αριθμό καταλόγου 21.

Οι λογαριασμοί χρησιμοποιούνται από τους νέους μαθητές την επόμενη σχολική χρονιά και το μόνο που απαιτείται είναι η "λήξη" του κωδικού πρόσβασης  με το τέλος του σχολικού έτους.