Βιοκαλλιέργειες

μαθηματικός

Γιαννακοπούλου Ιωάννα
μαθηματικός

Τριάντα μαθητές  και μαθήτριες της Β' τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα με θέμα Βιοκαλλιέργειες.  Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και εργάστηκαν πάνω σε θέματα όπως βιολογική κτηνοτροφία, άνθρωπος-περιβάλλον, βιολογικά και μη προϊόντα, τρόποι παραγωγής και ελέγχου βιολογικών προϊόντων στο Ζάπειο, στο Κέντρο Φυσικής Ζωής στην Παλλήνη, όπου παρακολούθησαν διάλεξη-συζήτηση με θέμα Βιολογική - Δυναμική Γεωργία, στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή - κέντρο ΓΑΙΑ, καθώς και σε κτήμα με βιοκαλλιέργειες στο Μαραθώνα. Το σχολείο μας επισκέφτηκε και μίλησε στους μαθητές με παράλληλη προβολή διαφανειών ο γεωπόνος κ. Μάριος Δεσύλας. Οι εργασίες παρουσιάστηκαν σε όλο το σχολείο την τελευταία μέρα των μαθημάτων.